Najczęściej zadawane pytania

Kiedy pracownik powinien przejść szkolenie wstępne w dziedzinie bhp?

Szkolenie wstępne (instruktaż ogólny i stanowiskowy) powinno zostać przeprowadzone przed dopuszczeniem pracownika do wykonywania pracy.

Kto przeprowadza szkolenie wstępne?

Instruktaż ogólny prowadzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy lub osoba wykonująca u pracodawcy zadania tej służby albo pracodawca, który sam wykonuje takie zadania, lub pracownik wyznaczony przez pracodawcę posiadający zasób wiedzy i umiejętności, zapewniający właściwą realizację programu instruktażu, mający aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Instruktaż stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub pracodawca, jeżeli osoby te posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz są przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.

Czy pracodawca ma obowiązek odbyć szkolenie w dziedzinie bhp?

Tak. Art. 237 § 2 k.p. stanowi iż, pracodawca jest obowiązany odbyć szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nim obowiązków. Szkolenie to powinno być okresowo powtarzane.

W jakich odstępach czasu pracownicy powinni przechodzić szkolenia okresowe?

Szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych przeprowadza się nie rzadziej niż raz na 3 lata, a na stanowiskach, na których są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne, nie rzadziej niż raz w roku. Szkolenie okresowe pracodawców i innych osób kierujących pracownikami oraz pracowników inżynieryjno-technicznych, powinno być przeprowadzane nie rzadziej niż raz na 5 lat, a w przypadku pracowników administracyjno-biurowych nie rzadziej niż raz na 6 lat. Pierwsze szkolenie okresowe pracodawców i innych osób kierujących pracownikami przeprowadza się w okresie do 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach, natomiast osób zatrudnionych na pozostałych stanowiskach w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach.

Czy przeprowadzicie szkolenie bhp w siedzibie klienta nawet dla jednego pracownika?

Tak, na życzenie klienta przeprowadzimy szkolenie w jego siedzibie nawet dla jednego pracownika.

Czy istnieje obowiązek oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy?

Tak, zgodnie z art. 226 k.p. pracodawca ocenia i dokumentuje ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą oraz stosuje niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko, a także informuje pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.

Czy specjalista ds. BHP Biura Doradztwa i Usług BHP NIWA może przejąć stałą obsługę firmy, w której sprawy bhp są mocno zaniedbane?

Tak, podejmiemy się wykonywania zadań służby bhp w każdej firmie a zaniedbania doprowadzimy do należytego porządku.

Jak rozpocząć stałą współpracę ze specjalistą ds. BHP Biura Doradztwa i Usług BHP NIWA?

Aby rozpocząć współpracę prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy w celu uzgodnienia szczegółowych warunków współpracy oraz podpisania umowy.

Jakie mogą być konsekwencje nieprzestrzegania przepisów i zasad bhp przez pracodawcę i inne osoby kierujące pracownikami?

W celu uzyskania odpowiedzi na inne pytania prosimy o kontakt z naszym biurem.

Kontakt

Adres

ul. Górna Droga 12/421

02-495 Warszawa

E mail

Napisz na:

biuro@bhpniwa.pl